X

خوابگاه دخترانه

خوابگاه به مکانی گفته می‌شود که اکثر دانشجویانی که از شهر خود دور هستند برای ادامه تحصیل در آنجا اقامت دارند. امروزه به دلایل مختلفی ممکن است تهیه مسکن در شهرهای بزرگی مانند تهران کار دشواری باشد به همین دلیل بهترین گزینه انتخاب خوابگاه برای اقامت در کوتاه مدت است. اکثر دانشگاه‌ها معمولا برای دانشجویان خوابگاه در نظر می‌گیرند اما بیشتر این خوابگاه‌ها امکانات کافی برای زندگی ندارد و نمی‌توان آنجا بین شلوغی احساس آرامش داشت. همچنین خوابگاه دخترانه خصوصی که هزینه بالایی دارد و تمام خانواده‌ها نمی‌توانند از پس هزینه‌های آن بر بیاید به همین دلیل پانسیون‌هایی در سراسر کشور ساخته شده است تا با هزینه مناسب و امکانات بیشتر بتوانند خدماتی را به دانشجویان مقیم شهرهای مختلف داشته باشند.

راه های معرفی و شناخت خوابگاه بسیار زیاد است. اما باید قبل از رسیدگی به تبلیغات، یک پیش زمینه ذهنی در مورد ویژگی‌های یک خوابگاه خوب کسب کرد. اگرچه ملاک های هرکس ممکن است متفاوت از ملاک های دیگران باشد، اما شرایطی که رفاه نسبی را برای ساکنین خوابگاه دخترانه و پانسیون دخترانه تقریبا یکسان است. هزینه زندگی یک از مهمترین مشکلات و دغدغه های دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه های دانشجویی و کارمندی است. اگرچه نمی توان تمام هزینه های مربوط به اقامت را در اجاره بها و پول پیش خلاصه کرد، اما بدون تردید یکی از دغدغه های مهم ساکنین خوابگاه محسوب می شود و صرفه جویی در پول می تواند یکی از مزایای زندگی در خوابگاه باشد.

خوابگاه دخترانه

ویژگی‌های بهترین خوابگاه دخترانه

در خوابگاه دخترانه دانشجویان و دیگر ساکنین با اتفاقات و رخدادهای مهمی از زندگی شخصی و اجتماعی خود و دیگر اطرافیان به ویژه هم اتاقی ها روبه رو می‌شوند. به اشتراک گذاشتن شادی ها و نگرانی ها در خوابگاه های خصوصی و دولتی یکی از خصوصیات اخلاقی است که ساکنین در خوابگاه می‌آموزند. به عبارت دیگر دانشجویان و دیگر ساکنین غیر دانشجو می آموزند که چطور برای دوستان و هم اتاقی های خود همراه و همدل خوبی باشند. در ادامه این مطلب تمام ویژگی‌های خوبی که یک خوابگاه دخترانه می‌تواند داشته باشد را باهم بررسی می‌کنیم.

- ظرفیت خوابگاه دخترانه

هر خوابگاه بر اساس میزان فضای اتاق و مساحت قرار گرفتن تخت برای افراد نام گذاری می‌شود. ممکن است برخی از اتاق‌ها یک تخت و یا ده تخت در آن قرار بگیرد. این ویژگی از این جهت مهم است که خوابگاه دخترانه کم جمعیت آرامش بیشتری را برای ساکنین دارد. همچنین رفت و آمد و در نتیجه سروصدا کمتر خواهد بود. این مساله به ویژه برای افرادی که به طبقه های پایین علاقمند هستند، بسیار مهم است. چون عبور و مرور در طبقات همکف و اول بسیار بیشتر از طبقات بالا است. به طبع، میزان سروصدا و شلوغی نیز در این طبقات آزاردهنده تر خواهد بود. پس جمعیت پایین خوابگاه به عنوان یک ویژگی مهم و خوب حساب می‌شود.
 

خوابگاه دخترانه

-ظرفیت اتاقهای خوابگاه دخترانه

ممکن است برخی از  خوابگاه دختران ظرفیت اتاق‌های یکسانی داشته باشند و بطور یکسان یک تعداد تخت درون آنها جا شود اما برخی خوابگاه‌های دیگر اتاق‌هایی با اندازه‌های متفاوتی دارند که هرکدام از آنها تعداد تخت‌های متفاوت و قیمت متغییری دارند. در صورتی که متقاضی حق انتخاب داشته باشد، می تواند بر اساس تمایلات خود اتاق های کم جمعیت و پرجمعیت را انتخاب کند. به هرحال داشتن حق انتخاب در این زمینه، یک ویژگی خوب تلقی می شود. اگرچه ممکن است از نظر هزینه محدودیت هایی برای ساکنین فراهم شود. به طوری که اتاق های کم جمعیت هزینه ی بیشتری جهت اقامت خواهند داشت. علاوه بر این، ممکن است در اتاق های پرجمعیت مشکل کمبود امکانات، محدودیت فضا، شلوغی و سروصدا، شلختگی و… قابل تحمل نباشد. به همین دلیل است که خوابگاه هایی با ظرفیت محدود در اتاق ها نیز در دسته خوابگاه دخترانه با ویژگی های خوب قرار می‌گیرد.

-قدمت ساختمان خوابگاه دخترانه

خوابگاه دخترانه قدیمی که بازسازی شده اند، تقریبا مشکلاتی از قبیل فرسودگی ساختمان و عدم امکانات را تا حدودی رفع کرده اند، اما برخی از ساختمان‌ها با وجود فرسودگی بازهم به عنوان پانسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساختمان‌های نو به دلیل مجهز بودن، جهت اقامت دانشجویان و کارمندان مناسب تر هستند. به همین دلیل است که قدمت ساختمان خوابگاه دخترانه به عنوان یک ویژگی مهم باید مورد توجه قرار بگیرد.