X

خوابگاه بانوان

خوابگاه چیست؟ این پرسش می‌تواند یک پرسش عمومی باشد و برای هر فردی که در خوابگاه زندگی می‌کند لازم است، تعریف یک خوابگاه می‌تواند پیچیده و در عین حال کاملا ساده باشد. بخشی از تعریف خوابگاه توسط کتاب و بخشی دیگر توسط تجربه است. آیا یک شیوه زندگی است؟ یا ساده تر یک مسکن ارزان قیمت است؟ زندگی در یک خوابگاه صرفا یک زندگی مشترک است. به جای اینکه در یک اتاق خصوصی با یک حمام خصوصی بمانید، در اتاق خوابگاه بانوان همه چیز با دیگر هم اتاقی ها به اشتراک گذاشته میشود از جمله آشپز خانه، سرویس بهداشتی، حمام و فضاهای مشترکی که در خوابگاه وجود دارند.

خوابگاه معمولا به مکان‌هایی گفته می‌شود که بیشتر دانشجویان یا دانش آموزان برای پایان دوره تحصیلی در محل دور از منزل آنجا قرار دارند. ساختار و طراحی خوابگاه به گونه‌ای است که گروهی از افراد در شاخه‌های مختلف در آن اقامت دارند که معولا خوابگاه‌ها نزدیک دانشگاه، کالج‌ها، مدرسه‌های شبانه روزی پادگان‌های نظامی و ... بیشتر هستند که امکانات و شرایط استفاده برای هریک متفاوت است. خوابگاه دانشجویی با مدیریت دانشگاه و برای اسکان دانشجویان کار می‌کند. دانشجویان متقاضی سکونت در خوابگاه، در طول تحصیل به صورت فردی یا گروهی، تمام یا بخشی از دوران تحصیلی خود را در خوابگاه می‌گذرانند خوابگاه‌های دانشجویی برای اقامت دانشجویان در در پردیس دانشگاه یا در بیرون از محیط دانشگاه طراحی و ساخته می‌شوند. اتاق‌های خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند انفرادی یا گروهی باشد.

خوابگاه بانوان

تفاوت خوابگاه‌های بانوان دولتی و خصوصی

 خوابگاه دولتی مستقیم تحت نظر دانشگاه است و نمی‌توان بدون اجازه امکاناتی را به خوابگاه اضافه یا کم کرد. بنا به گفته دانشجویان ساکن در خوابگاه دولتی، زندگی در آنجا سخت است و به دلیل شلوغی و امکانات کم نمی‌توانند آرامش و تمرکز داشته باشند. هزینه این دسته از خوابگاه‌ها در مقایسه با خانه های دانشجویی و خوابگاه های آزاد به مراتب کمتر است. البته خوابگاه‌های ملکی نیز ذیل همین قوانین تعریف می‌شوند؛ چراکه ساختمان‌های خوابگاه‌های ملکی در فضای سایت اصلی دانشگاه‌ها قرار دارند و در حقیقت جزئی از دانشگاه به شمار می‌روند.
خوابگاه‌ خصوصی به دو بخش شخصی و خودگردان تقسیم می‌شوند که با توجه به امکانات و فضایی که در اختیار دانشجویان می‌دهد، هزینه‌های بالغ بر آن خدمات هم دریافت می‌کنند. خوابگاه های خودگردان دانشجویی- کارمندی که فاقد مجوز رسمی برای فعالیت هستند، با وجود تمام ملاک های مثبتی که در حین پذیرش به کار می گیرند، اما بازهم نمی توانند در بازار رقابت، عرض اندام کنند، زیرا هر لحظه احتمال شناسایی و پلمپ شدن از جانب پلیس اماکن وجو دارد و دردسرهای جدیدی را برای ساکنین فراهم می کند.

خوابگاه بانوان

 

 خصوصیات بهترین خوابگاه بانوان

خوابگاه بانوان به عنوان یکی از فضاهای متفاوت و کسب تجربه‌های جالب برای زندگی است که هرگونه انسانی با هر طرز فکر و شخصیت درون آن وجود دارد. گاه ممکن است اختلاف نظرها  و تنش هایی به وجود بیاید، اما تجربیات بحث، پذیرش تفاوت های یکدیگر و همکاری برای حل مسائل، به طور قابل توجهی باعث رشد و پیشرفت افراد نسبت به روبه رو شدن با مسائل می شود. زمانی که انها فارغ التحصیل میشوند و خوابگاه را ترک میکنند ، افرادی هستند با طیف وسیعی از توانایی های ضروری برای موفقیت در جامعه جهانی. این  طیف از توانایی شامل درک تنوع، مهارت های ارتباطی، توانایی رهبری و مدیریت، همکاری پیشرفته و مهارت های حل مساله می باشد.
یکی دیگر از خصوصیات یا ویژگی مهمی که خوابگاه بانوان دارد، داشتن استقلال و حس آزادی است. همانطور که می‌دانید بیشتر دختران یا بانوان در محیط منزل دچار محدودیت‌هایی هستند.  زندگی در خوابگاه به ما ازادی و بالهایی برای پرواز میدهد که کار هایی که نمیتوانستیم انجام دهیم را عملی کنیم . این کار شامل خوب و بد می شود امکان دارد عادت های بدی به دست اوریم و امکان دارد فرصت های شگفت انگیزی را به دست اوریم و راه خود را پیدا کنیم